Para biriktirmek her yaş grubu için hayat standartlarını düzeltmek ve güzelleştirmek adına önemli bir adım. Günümüzde giderek çoğalan sigara, alkol ve çeşitli bağımlılık yapıcı maddelerin para harcama konusunda etkisi oldukça fazla. Para biriktirmek için yapmanız gereken ​​​​​şey liste yöntemi ile ihtiyaçlarınızı ve zevklerinizi ikiye ayırmaktan geçiyor.

İhtiyaç bölümüne baktığınızda en çok harcama yaptığınız ürünlere göz atarak onlara fiziki ve ruhsal anlamda gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını sorgulamalısınız. Sonrasında temiz bir liste oluşturmalı ve para dağılımını yapmalısınız, paranın bütününü ortaya koyarak o ay ne kadar para arttırabileceğinizi belirlemelisiniz.

Arttırdığınız parayı güvenli ve mümkünse harcayamayacağınız bir yere bırakmalı ve varlığını unutmalısınız. Bunu daha resmi bir dille anlatmak için isterseniz alt başlıklardan yararlanarak devam edelim;

  • Para miktarını belirlemek
  • Liste yöntemiyle ihtiyaç ve zevkleri ayırmak
  • İhtiyaçları tekrar gözden geçirmek ve gereksiz olduğu düşünülenleri ayırmak
  • Parayı hepsine gereği kadar dağıtmak
  • Artan parayla yapılacak işi belirlemek
  • O işe odaklanarak olması gerektiği kadar parayı biriktirmek ve tamamlamak

Para Biriktirmenin Zor Yönleri Nelerdir?

Bazı durumlarda para biriktirmek kişiye zor gelebilir. Böyle anlarda kişi hedeften şaşmamalı ve arzu edilen şeyin hayaliyle motive olmalıdır. Örneğin tatillerinizi, hafta sonlarınızı abartmadan ve bütçenizi yormadan geçirmeniz para birikimi konusunda sizi bir adım ileri taşıyacaktır. Bazı ihtiyaç zannettiğiniz alışkanlıklarınızı azaltmak ya da tümüyle vazgeçmek bu yolda isabetli bir karar olacaktır.

Böylece hem olgun hem de gerekli bir tavır sergilemiş olacaksınız. Para biriktirmek her insan için ayrı bir anlam ifade eder bu nedenle bazı insanlar gereksiz olduğunu düşünürken bazıları da birikim yapmanın öneminin ve onlara sunduğu fırsatların kıymetini daha iyi bilir. Kişiye göre değişen istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda yapılan birikimler veya harcamalar gittikçe büyüyebilir, bu nedenle ailelerin çocuklarına para biriktirmenin önemini henüz küçük yaştayken öğretmesi gerektiğini vurgulamalıyız.

Böylece geleceğe bilinçli, olgun, ne istediğini bilen ve bu istekler doğrultusunda ilkelerinden şaşmayan bireyler bırakmış olacaklar.