Bankalarda ki krediler farklı ödeme seçenekleri ile taşıt kredisi veya konut kredisi gibi çeşitli krediler mevcut. Bu çeşitli kredi seçenekleri arasında birde balon ödemeli kredi bulunmakta.

Son zamanlarda insanlar konut alımları için eksik olan nakit ihtiyaçlarını gidermek amacıyla genelde bankaları tercih ederek mortgage den faydalanabilmekte. Konut kredisi türüne ait olan bu balon ödemeli mortgage, taksitlerinin sabit devam ettiği fakat son taksitinde toplu bir ödemeyle kapatıldığı kredi türüdür.

Ödeme Planı Nasıl Düzenlenir? Kimler Tercih Etmeli?

İlk merak edilen sorulardan biri genellikle ödeme planının nasıl olacağıdır.

Dönemsel olarak artıp azalan gelire sahip olan kişilerin durumlarına göre ödeme seçenekleri olması sebebiyle balon ödemeli mortgage en çekici olanıdır.

Krediye başvuracak olan kişinin yaptığı işlerde gelirin yılın belli dönemlerinde azalıp, belli dönemlerinde artıyor olabilir. Düzenli gelire sahip olamayan insanlar için en ideal kredidir. Balon ödemeli mortgage, geliriniz yılın hangi dönemlerinde artıyorsa o dönemlerde ödeme yapılması şeklinde ayarlanıyor.

Mevsimlik İşler İçin Uygun

Mevsimlik meslekler de yapılan işe göre gelirin arttığı sezon değişir. Yaz aylarında olan bir dondurmacı veya bir butik otel sahibi, kış aylarına göre geliri daha fazla olur. Tam tersi bir durumda söz konusu olabilir. Yalnızca kışlık ihtiyaçlara göre ürün satan bir dükkan sahibi ise kış aylarında daha fazla kazanca sahip olur.

Ödeme Sıklığına Siz Karar Verin

Balon ödemeli mortgage tam olarak hayatını şekilde sürdüren ve gelir düzeyinin sezonluk artış olduğu insanlar için en ideal seçenek. Ödeme yapacağınız sıklıklara kendiniz karar verebiliyorsunuz. Dilediğiniz sıklıkta yani 3 ayda bir veya 6 ayda bir gibi olması gerektiğine karar verebilip diğer aylarda rahat edilebilir.

Balon Ödemeli Mortgage Avantajları

En büyük avantajlarından biri ödeme planlarını kendinizin ayarlaması. Böylece mortgage vadelerini uzatmaya gerek kalmıyor. Kredi sonunda toplu bir ödeme olacağından taksit tutarlarının düşük, son ödemenin yüksek tutulması mantıklı olacaktır. Ya da taksitleri yüksek, son ödeme düşük tutulabilir. Bunlar arasındaki faiz farkı çok değilse taksitlerin düşük tutulması avantajlı olacaktır.