Pek çok küçük yatırımcının mevduatlarını değerlendirmek için çaldığı ilk kapılardan birisi borsadır. Borsaya birikimlerini yatırıp birikimlerinin değer kazanmasını isteyen yatırımcıların akıllarında pek çok soru işaretleri bulunmaktadır. Yatırımcıların bazılarında borsa için, hiçbir şey yapmadan para kazanma kapısı gibi bir ön yargı bulunmaktadır. Bu ön yargı küçük haklılık payına sahip olsa da genel konjonktürde yanlıştır. Borsada hiçbir şey yapmadan para kazanmak isteyen yatırımcıların yaptığı bazı hataları ve neler yapılarak daha az emek harcayarak para kazanılabileceğini inceleyelim:

Tüyolara Uyarak Yatırım Yapmak

Borsada emek harcamadan yatırım yapan yatırımcıların büyük çoğunluğu tüyolar ile hareket etmektedir. Bunun sonucu ise tamamen tüyo veren kişinin niyeti ve tecrübesi ile değişmektedir. Yani tüyo üzerine yatırım yapan yatırımcılar kendi risklerini almak yerine tüyo veren kişinin risklerini üstlenmektedirler.

Özellikle sosyal medya üzerinden tavsiye dağıtan bazı kötü niyetli insanların varlığı bilinmektedir. Kendi varlıkları ile borsa üzerinde spekülasyon yapamayan bu kullanıcılar, kendilerini takıp eden insanların varlıklarını kullanarak spekülatif hareketlerde bulunabilmektedirler. Mantığını basitçe açıklama gerekirse: bu spekülatif tavsiye sahipleri, hareketsiz ve öz sermayesi düşük bir hisse bularak bütün varlığı ile ucuzdan kapatırlar.

Daha sonra kendilerini takip eden kullanıcılara hisseyi tavsiye edip büyük miktarlarda yatırım toplarlar. Hisse değerlerinde olağan dışı yükselişe sebep olan bu durumun sonucu olarak ellerindeki hisseleri yüksek meblağlara satarak haksız kazanç elde ederler.

Borsada Daha Az Emekle Kazanmak Mümkün Mü?

Borsada daha az emekle kazanç elbette ki mümkündür. Bunun için düşük riskli yatırımlar tercih edilmelidir. Tabiidir ki bu kazançlar emek harcanarak yapılmış ve risk içeren yatırımlara göre daha az gelir getirecektir. Unutulmamalıdır ki dünya üzerinde hiç bir yerde risksiz yüksek kazanç elde etmek mümkün değildir.

Hiçbir şey yapmadan kazanç elde etmek isteyen yatırımcılar borsa içerisindeki güvenilir ve istikrar sahibi firmalarına yönelmelidirler. Mümkünse BİST30 içerisinden ve genel grafiği lineer artan grafik çizen şirketler tercih edilmelidir. Bu şirketler yıllık ortalama ila gelir getirmektedir. Bu miktar az gelse de çok çok düşük riskler içerdiği için pek çok yatırımcıya cazip gelmektedir. Tabii ki bütün bunlar uzun vadeli yatırım düşünen yatırımcılar için geçerlidir. Dönemlik inişlere takılmadan yatırım yapmak tavsiye edilmektedir.