Broker kimdir, ne iş yapar? Nasıl Broker olunur?

0 145

Broker belirli ücret karşılığında yatırım yapmak isteyen kişilere hizmet vermektedir. Broker bir kuruma bağlı olarak veya bireysel olarak da yatırımcılara işlemlerini yürütebilmeleri için yol çizmektedir. Broker Sermaye Piyasası Kurulu’nun şartlarını taşımalıdır. Bu şartların öğrenilmesi için belirli eğitimler verilmektedir. Eğitim programlarına katılarak ve program sonunda yapılacak olan sınavda başarılı olunarak broker yetki belgesi alınabilir ve böylece broker olmaya hak kazanılır. Böylece finans piyasalarında yatırım yapan kişilerin işlemlerinde aracılık görevinde bulunulabilir.

Nasıl Broker olunur?

Borsa ya da Forex piyasasında aracıların; yatırımcı işlemlerinde görev alabilmeleri için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan almış olduğu belgeyle Sermaye Piyasası Kurulu’na uygun şartları taşıması gerekmektedir. Belgeyi alabilmek için sınavdan başarılı olmak şarttır ve bunun sonucunda da broker olmaya hak kazanılır. Brokerlar ister bireysel isterlerse de kurumlara bağlı olarak alım satım faaliyetlerinde aracılık görevinde bulunabilir.

Aracılık görevi dışında broker yatırım danışmanlığı kapsamında da hizmet verebilmektedir. Ancak bu hizmet için de yeterli eğitim ve bilgi alınması gerekir. Danışmanlık kapsamında gireceği sınavdan başarılı bir sonuç elde edilmelidir. Dolayısıyla da yatırım yapan kişilere portföy danışmanlığı yaparak da ek para kazanmak mümkündür. Bunun için de Sermaye Piyasası Kurumu’nun eğitim ve sınavlarını takip etmek gerekmektedir. Genellikle finans ve ekonomi alanlarında okumakta olanlar bu seçimi yapmaktadır.

Brokerların Borsada Yaptığı İşlemler

Brokerlar piyasalarda yatırımcıların yapmış veya yapmakta olduğu işlemler için komisyoncu görevini üstlenmekte ve belirli bir ücret karşılığında çalışmaktadırlar. Ücretler bilgi, birikim ve tecrübeye göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak yatırımcıların yapmış oldukları çoğu işlemi aracı kurumlar vasıtasıyla işlem platformları ile gerçekleştirmektedirler. Ancak bu platforma iletilen emirler borsaya direkt olarak işlememektedir. Aracı kurumlara iletilmektedir.

Böylece alım satım işlemleri arz talep faktörlerine bağlı olarak yapılmaktadır. Alım satım işlemlerinde denge sağlanması gerekmektedir. Böylelikle yatırım yapıldığında aradaki farktan kazanç sağlanmaktadır. Sonuç olarak eğitim almış, sınavlarda başarı gösterip meslek olarak broker olmaya hak kazanmış kişiler borsada yatırımcılara işlem yapabilmeleri adına yol gösterici olmakta veya yatırım danışmanlığı kapsamında portföy olarak hizmet verebilmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.