Son zamanların en popüler yatırım araçlarından birisi olan kripto para madenciliği nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir? Gibi soruların cevabını bulacağınız bu yazıda, kripto paralarla ilgili ek bilgilere de yer verdik.

Kripto Para Madenciliği Nasıl yapılır?

Adeta dijital bir saman yığının içerisinde iğne aramak olarak tabir edilen ve doğru bir tabir olan kripto para madenciliği nasıl yapılır? Sorusuna verilecek cevap, sayfalar dolusu bir yazıyı gerektirse de biz bu konuya kısaca değinerek, ön bilgi vermeye çalışacağız.

Sistem üzerindeki blokların şifrelerini yüksek donanımlı bilgisayarlar ve özel yazımlarla çözerek bulmaya çalışan geniş kapsamlı sistemlerin, bu bloklar üzerindeki çözümlemeleri yaparak anahtar değeri üretilmesi şeklinde yapılmaktadır. Kaba ve temel anlatım bu olsa da, detaylara inildiğinde karşımıza bir yığın dijital veri ve soru işareti daha çıkacaktır.

Bitcoin sisteminden örnekle gidecek olursak, verilen bu bloklardaki matematik probleminin 10 dakika içerisinde çözülmesi gerekmektedir. İşlem 10 dakikadan daha hızlı sürebilir ancak bu durumdaysa, sistem hedeflenen hızın altında kalmış olacaktır. Bu kez de 10 dakikalık süreden sonra sistem, hedefteki bitcoin’de daha hızlı yaklaşmış olacaktır. Bu nedenle bitcoin mining yani madencilik sisteminde, iki haftalık süreçlerde problemleri kolaylaştırmaya ya da zorlaştırmaya yarayan düzenlemeler sistem üzerinde yapılmaktadır.

BTC’lerin (bitcoin) 21 milyon adetle sınırlandırılması, insanların bitmesinin yıllar sürmesini beklese de, yapılacak çalışmalar bu sayıya bir anda ulaşmayı da sağlayabilir. 21 milyon sınırlandırması, bitcoin ilk protokolünde yayınlanan bir maddedir.

Kripto Para Madenciliği Nasıl yapılır?

Evde Üretilebilir

Evinizde yüksek donanımlı bir bilgisayar sistemi kurarak, kendinizde BTC üretimi yapabilir ya da kripto para üretimi yapan makinalara, şirketlere yatırımlar yapabilirsiniz. Evde kripto para madenciliği yapmanın, yüksek maliyetleri bulunmaktadır. Çok güçlü donanıma sahip bilgisayar ve yazılımların olması ve ayrıca elektrik sarfiyatı, yine çok yüksek olacaktır. Çünkü bu üretimi yaparken, elektrik giderleri önemli bir masraf olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple elektrik giderleriyle kripto para gelirlerinin iyi bir şekilde hesaplanması gerekir.

Kendi donanımlarınızı oluşturmak yerine, Bitcoin havuzlarına katılarak kazanç elde etmekte mümkündür. Bu havuzlar, yüzlerce ve hatta binlerce insanın bilgisayarıyla katılması sonucunda, bilgisayar gücünü birleştirmek gibi bir şeydir.