Son yıllarda dünya genelinde yaygın olmasının yanı sıra birçok alanda ticaretinin yapılması üzerine meraklılarının sorduğu kripto para nedir? Sorusunun cevabını ve kripto paralarla alakalı net bilgileri, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kripto Para Nedir?

Matematik temeliyle şifrelenmiş olup, kriptoloji biliminin kullanımıyla tasarlanmış herhangi bir devlet tarafından kontrol edilemeyen tamamen bağımsız sanal, yani dijital para birimidir diyerek, kripto para nedir? Sorusunun cevabını verebiliriz.

Günümüzde reel hayatta kullanılan para birimlerinin tamamının fiziki yani temas edilebilen, taşınabilen para birimi olmasına rağmen, kripto paralara fiziki temas söz konusu değildir. Yani tamamen sanal ortamda işlem gören bir para birimidir. Ancak sanal ortamda işlem görmesine rağmen, bu para birimini fiziki paraya çevirerek ya da kripto paralarla ödeme imkânı sunan yerlerden alışveriş yaparak, fiziki olan birçok şeyi satın alabiliriz.

Bu para birimiyle bir ev alabileceğiniz gibi, bir araba, bilgisayar ya da herhangi bir hizmet almanızda söz konusudur. Hiçbir merkez bankası ya da devlet tarafından kontrol edilmemesi, dijital paralara olan ilgiyi artırmaktadır. Günümüzde en fazla kullanılan ve ilk kripto para birimi olma özelliğini taşıyan Bitcoin, aynı zamanda en pahalı dijital para birimidir. Bu para birimleri, tüm ülkelerin para birimlerinden çok daha değerlidir.

Güncel olarak baktığımızda 1 BTC yani bitcoin, 68 bin 199 TL’ye denk gelmektedir. BTC sadece TL karşısında değil, ABD doları ve farklı ülkelerin para birimlerine karşıda çok değerlidir. Yani 1 BTC alabilmeniz için, 68 bin 199 TL para ödemeniz gerekmektedir. 3-4 BTC sanal para karşılığında, rahatlıkla bir ev satın alabilirsiniz. 1 BTC’nin Amerikan doları karşılığına baktığımızdaysa, 11 bin 894 ABD doları olduğunu görmekteyiz. Görüldüğü gibi BTC, dünyanın en değerli para birimlerinden birisi olan ABD doları karşısında da oldukça değerlidir.

Kripto Para nedir?

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Bu para birimi, sanal ortamda üretime dayalıdır. Her blok için bir üretim sınırı bulunmakta olup, Bitcoin üzerinden gidecek olursak ilk yayınlanan BTC protokollerinde en fazla 21 milyon VTC bulunabileceği maddesi yer almaktadır. Üretim açısından bir sınırı bulunmaması, Bitcoin’e karşı ilgiyi artırmakta ve bulunmasının gün geçtikçe zorlaşması nedeniyle daha küçük parçalara bölünmektedir.

Bu tip para birimleri, mining adı verilen yani madencilik şeklinde üretilmektedir. Normal hayatta altın bulmak için yapılan kazılar gibi, BTC için de sanal ortamda birçok matematik probleminin yazılımlar ile çözülmesi gerekmektedir. BTC madenciliği için, üst düzey donanıma sahip bilgisayarların kullanıldığını da belirtelim.

Kripto para nedir? Sorusuyla ilgili merak ettiklerinizi, yorum panelimizden bizlere iletebilirsiniz.