Motorlu taşıtlar çoğaldıkça kaza riskleri artıyor. Bu durum ülkemizi çeşitli çözümler bulmaya itmiştir. Bunlardan biri; Yeşil Kart Sigortası çözümü oluyor. Uluslararası bir belge olarak adlandırılıyor. Strasbourg Antlaşması dahilinde 1959 tarihinde, yeşil kartın ilkeleri belirlenmiş oluyor. Uluslararası kazalarda kendi vatandaşımızın yurtdışında ya da turistlerin ülkemizde yapmış olduğu kazalarda sigorta görevini sağlıyor. Bu turistlerin içinde; ülkemizi gezmeye gelen yabancı ülke vatandaşları, ülkemizde uluslararası ticaret yapan lojistik tırlar, çift vatandaşlı gurbetçilerimiz ve yabancı plakaya sahip kişiler yer alıyor.

Yapılan Kazalarda Kimlerin Zararı Karşılanıyor?

Ülkemizde kaza yapan yabancı plakalı araçların ve yurtdışında kaza yapan Türk plakalı araçların kaza hasarı sonucu oluşan zararlarını, Uluslararası Yeşil Kart Sigortası karşılıyor. Bu durum araç sahibi kaza mağdurlarını bir nebze rahatlatıyor.

Yeşil Kart Sigorta Uygulaması Nasıl Çalışıyor?

Kazanın olduğu ülkede ki yasal durumlar sonucu, belirlenen limitlerde motorlu taşıt bürosu ödemesi yapılıyor. Yeşil Kart sigortası haklarına sahip olmak için o ülkenin, bu kuruluşa üye olması gerekiyor. Türkiye’de bu kurula Motorlu Taşıt Bürosu deniyor. Motorlu taşıtların, yabancı bir ülkede ki kaza için ödeneği sigortalar değil, Motorlu Taşıt Bürosu eşliğinde hayata geçiriliyor. Eğer kişi aracına kendi ülkesinde bu sigortayı yaptırmışsa, yurtdışında başka bir ülkeye gittiğinde bu sigortayı yeniden yapma yükümlülüğü bulunmuyor.

Uluslararası niteliği bu alanda devreye giriyor. Kaza sonrası kişinin masraflarının karşılanması adına, kazanın yapıldığı ülkenin, Motorlu Taşıt Bürosuna kaza yaptığını bildirmesi gerekiyor. Bu hususta yetkili merciler kaza mağdurlarından haberdar olmak durumunda kalıyorlar. Bu durum işlemleri hem kolaylaştırıyor hem de hızlandırıyor. Birçok mağdura umut olmaya devam ediyor.

Hangi Ülkelerde Yeşil Kart Sigortası Geçerlidir?

Yeşil Kart Sigortası, 46 ülkede hizmet veriyor. Bu ülkeler sırasıyla; Türkiye, Kıbrıs, Hollanda, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Malta, Karadağ, İsveç, Yunanistan, Macaristan, Romanya, Polonya, Rusya, Slovenya, Ukrayna, İran, İsrail, Tunus, İtalya, Hırvatistan, Slovak Cumhuriyeti, Sırbistan, İngiltere ve Kuzey İrlanda, Finlandiya, Fransa, Estonya, Portekiz, Danimarka, Norveç, Almanya, Moldova, Fas, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Litvanya, Bulgaristan, Lüksemburg, Andorra, İzlanda, Arnavutluk, İrlanda, Avusturya, Letonya, ülkeleri oluyor.